Ganīšanas aicinājums - garīdznieku retrīts

Ievietots: 04.09.2023 / Garīdznieku brālība

Latvijas baptistu garīdznieki, BPI studenti un garīdznieka vietas izpildītāji no 25. līdz 27. augustam pulcējās trīs dienu retrītā “Ganīšanas aicinājums”, kas notika Užavā, nometņu centrā “Ganības”.

Šis pasākums bija kas vairāk nekā tikai atpūta; tajā dzima daudz vērtīgu atziņu un liecību. Pasākums aptvēra trīs galvenos kalpošanas pīlārus: saņemt aicinājumu, izdzīvot aicinājumu un piedzīvot izmaiņas aicinājumā.

Kad LBDS izsludināja šo ikgadējo izbraukumu, mans grafiks bija citu uzdevumu pilns, sākot ar nometņu vadīšanu un beidzot ar draudzes pienākumu pārraudzību. Tuvojās septembris, kas iezīmēja mūsu draudzes locekļu atgriešanos un jaunas sezonas sākumu. Šķita, ka pienākumi liek man palikt Rīgā un nodarboties ar šīm neatliekamajām lietām.

Tad kādu rītu man piezvanīja mācītājs Edgars Godiņš un jautāja: "Vai tu brauksi uz retrītu?" Es sāku uzskaitīt savas tā laika saistības un stāstīju par gaidāmo darba slodzi. Tomēr Edgars piedāvāja vienkāršu, mierinošu atbildi: "Draudze sapratīs, ka ir nepieciešama pauze, lai atjaunotu spēkus pirms jaunās sezonas.” Viņa vārdi mani uzrunāja, un es nolēmu braukt.

Ierodoties nometņu vietā Užavā, mani sagaidīja smaidi no visiem garīdzniekiem. Mēs reģistrējāmies, iekārtojāmies savos numuros un baudījām sātīgu maltīti. Ir vērts atzīmēt, ka LBDS dāsni sedza lielāko daļu retrīta izmaksu, atvieglojot draudzes finansiālo slogu.

Retrīts sākās ar nopietnu iedziļināšanos izpratnē par dievišķo aicinājumu Evaņģēlija vēsts nešanā. Bīskaps emeritus Pēteris Sproģis uzsvēra, ka kalpošana sniedzas tālāk par sprediķiem un dievkalpojumiem; tā ir saistīta ar spēju būt empātiskiem. Patiesa izpratne par mūsu draudzes dzīvi un izaicinājumiem ļauj mums efektīvāk vadīt un atbalstīt draudzi. Mācītājs Aivars Vadonis runāja par aicinājuma ceļa plašumu.

Jautāju sludinātājam Andim Smeltem, kurš piedalījās jautājumu un atbilžu sesijā, kā šīs diskusijas ietekmēja viņu kā runātāju un klausītāju. Viņš atbildēja: "Man, tāpat kā citiem, šķita, ka gan uzrunas, gan intervijas notika ļoti atklātā, varbūt pat neaizsargātā gaisotnē. Nav viegli būt atklātiem, bet mums ir jāpāriet no "mūsu kalpošanas" uz "Kristus Valstības darbu" un mūsu lomu tajā. Šāda pārorientēšanās ļauj vieglāk pārvarēt grūtības, novērst izdegšanu un būt neatlaidīgiem".

Pēdējā dienā tika aplūkots viens no sarežģītākajiem kalpošanas aspektiem – neatlaidība. Mācītājs Pēteris Eisāns gleznoja spilgtu kalpošanas ceļojuma ainu, kurā ir gan mierīgas jūras, gan vētraini ūdeņi. Viņš dalījās ar stratēģijām, kā noturēties virs ūdens, kad viļņi kļūst skarbi.

Es jautāju mācītājam Edgaram Mažim, kā viņš varētu iedrošināt mūsu kolēģus mācītājus un garīdzniekus nākamgad piedalīties retrītā. Viņš atbildēja: "Trīs lietas: sadraudzība ar brāļiem, iespēja mācīties un augt, un atpūta – gan kopā ar citiem, gan individuāli. Sadraudzība man atgādina, ka kalpošanā neesmu viens. Izglītība man palīdz turpināt intelektuāli un garīgi augt. Atpūta ļauj man vienkārši būt šajā brīdī."

Kā skaists noslēgums retrītam bija dalībnieku došanās uz Užavas baptistu baznīcu, kur piedalījāmies kopīgā dievkalpojumā ar vietējo draudzi. Tas bija neticami aizkustinošs dievkalpojums ar Svēto Vakarēdienu, vietā ar dziļām saknēm Latvijas baptistu vēsturē.

Šī gada retrīts noslēdzies, aicinām garīdzniekus – pievienojieties mums nākamgad, lai iegūtu garīgo barību, kā arī sadraudzību un atpūtu, kas bagātinās un atsvaidzinās jūsu kalpošanu.


Efraims Šmits
Rīgas Pestīšanas tempļa draudze

← Citi raksti