Bīskapa Kaspara Šterna uzruna 4. maija dievkalpojumā

Ievietots: 04.05.2020 / LBDS ziņas

Mēs dzīvojam ļoti skaistā Latvijā. Bet kas Latviju padara skaistu? Jā, Latviju noteikti skaistu padara Baltijas jūra ar baltajām pludmalēm, priežu meži, skaisti sakoptie lauki, sakoptās ielas un senās pilsētas. Bet kas patiesībā Latviju padara skaistu? Latviju par skaistu veido cilvēki, kas tajā dzīvo un sauc šo valsti par savām mājām. Cik skaista ir tā Latvija, kas atrodas mūsu sirdīs?

Bībelē varam lasīt gudrā Salamana, kurš bija arī valsts vadītājs, atziņu: “Pāri visam, kas jāsargā, sargi savu sirdi, jo no turienes plūst dzīvība.” Svarīgi ir sargāt ne tikai mūsu brīvību, mūsu veselību, tiesības un demokrātiju. Salamans saka, ka ir vēl kaut kas, ko tik svarīgi ir sargāt - tā ir mūsu sirds. Kas ir tā sirds, kas mums jāsargā? Sirds ir tā daļa mūsos, no kā izriet mūsu sajūtas, domas un izvēles. Mūsu dzīve ir kā atspulgs tam, kas notiek mūsu sirdīs. Tādēļ Salamans saka, ka svarīgi sargāt un rūpēties par šo kodolu, jo tas ietekmē visu, kas manā dzīvē notiek - kā es izmantoju savu brīvību, savas tiesības, savu demokrātiju. Varam censties uz laiku izlikties par labiem, godīgiem, pieklājīgiem cilvēkiem. Bet agrāk vai vēlāk mēs rīkosimies tā, kā sirds mums saka. Tas vai nu ievainos vai dziedinās citus. Sirds tic, prāts pamato, emocijas vēlas, un griba īsteno. Viss seko sirdij.

Pavasaris ir laiks, kad parasti organizējam Lielo talku. Visiem patīk, ja apkārtne ir tīra un skaista, bet, lai kaut kas būtu skaists, par to ir jārūpējās. Kāpēc ir vajadzīga tīrīšana? Jo esam bijuši steidzīgi, pavirši vai pārāk aizņemti. Tā rezultātā viss piesārņojas, un vienā brīdī tas kļūst traucējoši vai pat bīstami. Tieši tāpat nevajadzīgas lietas un pat atkritumi ļoti ātri piekrāmē mūsu prātu un sirdis. Vai nu tā būtu maldīga informācija vai arī skaudība, dusmas, stress, egoisms. Tās ir lielākas un mazākas situācijas mūsu ikdienā, kas piesārņo mūsu sirds telpu. Un tad mēs piedzīvojam to, kā Bībelē ir teikts: “No sirds pilnības mute runā.”

Šis laiks var būt kā vislabākais laiks, lai ieskatītos sevī un veiktu savu sirds ģenerāltīrīšanu. Ļaut Dieva gaismai mūsos iespīdēt, lai mēs spētu ieraudzīt to, kādi patiesībā esam. Kas tajā telpā, ko tik bieži mēs slēpjam un aizsedzam ar dažādām slāņiem un čaulām, patiesībā atrodas?

Kādi mēs būsim pēc tam, kad šī krīze būs beigusies? Tas ir arī jautājums - kāda būs Latvija? Tas nav tikai jautājums par ekonomiku, veselību vai politisko situāciju, bet vispirms tas ir jautājums par katra mūsu sirdi, jo skaista Latvija sākas mūsu sirdīs.

Šajos svētkos uzdāvināsim Latvijai katrs sevi, lai pēc tam, kad ierobežojumi būs beigušies, mēs būtu daudz laipnāki, atsaucīgāki, nesavtīgāki, iecietīgāki, mīlošāki. Lai Latvija būtu patiesi skaista!

← Citi raksti