5 patiesības, kas jāsaprot, kad vadām vadītājus

03.02.2016

5 patiesības, kas jāsaprot, kad vadām vadītājus

Tims Pārsons 

Vairumā gadījumu, pieskaroties vadības tēmai, uzreiz sākam runāt par to, kā vadīt “darītājus”.  Ar “darītājiem” es domāju cilvēkus, kuri pilda savus uzdevumus. Brīvprātīgo, kurš ir pieteicies palīdzēt jums kalpošanā. Viņš ir algots, lai strādātu konkrētā nodaļā. Viņš ir jūs komandā; no viņa tiek sagaidīta uzdevuma izpilde. Tie ir “darītāji”. 

Darītāji ir pretstats vadītājiem. Ja esat vadītājs ilgāku laiku, droši vien pienāks brīdis, kad nāksies vadīt citus vadītājus. Vadīt citus vadītājus daudzējādā ziņā ļoti atšķiras no darītāju vadīšanas. Vadītāji sagaida, ka runāsim ar viņiem citādi. Esmu atklājis piecas patiesības, kuras jāsaprot vadītājam, kurš vada citus vadītājus.

1.  Vadītājiem ir nepieciešami resursi. Tas nozīmē nauda, nepieciešamais aprīkojums un cilvēki. Nekas nenokaitina vadītāju ātrāk kā tikt aizdegtam ar iedvesmojošu redzējumu, bet tad nesaņemt nepieciešamos resursus, lai šo redzējumu īstenotu. Vadītājus uz priekšu virza mērķi; vissvarīgākais viņiem ir sasniegt finiša līniju un bez resursiem ir neiespējami to sasniegt.

2.  Vadītājiem ir nepieciešams redzējums.  Kaut arī vadītājiem parasti labi izdodas aizdegt citus ar redzējumu, kad vadāt vadītājus, viņiem ir jāzina un jāpieņem jūsu redzējums. Tad viņi varēs iedvesmot komandu, kuru vada, bet tam ir jābūt saskaņā ar jūsu redzējumu. Ja lūgsiet viņus kaut ko vadīt, bet nesaistīsiet to ar lielāku redzējumu, viņiem tas šķitīs kā bezjēdzīga darbība, rosīšanās, kas novedīs pie vadītāja un viņa vadīto cilvēku izdegšanas. 

3.  Vadītājiem ir vajadzīga vieta un telpa. “Skatīšanās vadītājiem uz pirkstiem” nekur neder. Kad vadāt vadītāju, izstāstiet viņam redzējumu un mērķi un tad paejiet malā, lai viņš ar savu komandu var nonākt vēlamajā mērķī. Ja nemitīgi skatīsieties viņam pār plecu vai pārlieku bieži dosiet nevajadzīgus padomus, vadītājam radīsies šaubas, vai viņš vispār ir nepieciešams. Bieži vien esmu ievērojis, ka tad, kad vadītājiem dod brīvību vadīt, viņiem rodas idejas, kuras man nekad nebūtu radušās un viņi sasniedz mērķi labāk/ātrāk/radošāk nekā es jebkad to būtu spējis.

4.  Vadītājiem ir vajadzīga brīvība.  Vadītājiem ir vajadzīgs redzējums, bet nav vajadzīgs, lai izstāstāt katru nepieciešamo soli. Vadītājiem ir vajadzīga brīvība vadīt, lietojot savas stiprās puses, pieredzi un izvēloties to, kam viņi dotu priekšroku. Visticamāk, ka visas šīs trīs jomas atšķirsies no jūsējām. Dodiet viņiem brīvību pieņemt lēmumus, būt radošiem un pieļaut kļūdas. Brīvība dos labākus rezultātus un palīdzēs vadīt labāk. 

5.  Vadītājiem ir vajadzīga atgriezeniskā saite.  Jā, vadītājiem ir nepieciešama telpa un brīvība, bet jums nevajadzētu vienkārši pazust. Tad, kad viņi saprot redzējumu, viņu mērķis ir šo redzējumu īstenot. Tas ir jūsu redzējums. Labi vadītāji vēlas atgriezenisko saiti par sava darba kvalitāti. Viņi vēlas zināt, kas izdodas labi, bet kas varētu izdoties vēl labāk. Viņiem ir jādzird jūsu viedoklis, jāsaprot, ka joprojām ir uz pareizajām sliedēm un virzās tajā virzienā, ko jūs no viņiem sagaidāt. Vadītāji, kuriem nav agriezeniskās saites no cilvēka, kurš viņu vada, sāk šaubīties, vai notiek kaut kāds progress un vai viņi kā vadītāji tiek novērtēti. 

Neatkarīgi no tā, ko jūs vadāt – darītājus vai vadītājus – vadīt nekad nav vielgi. Ja esat vadītājs, kurš vada citus vadītājus, izmantojiet šīs patiesības...bet, ja palaidīsiet to garām, iespējams, ka nespēsiet paturēt savus vadītājus un nespēsiet sasniegt mērķus savam darbam, ģimenei, kalpošanai utt.  

Copyright © http://www.timparsons.me/blog/5-truths-to-understand-when-leading-leaders/
Tulkoja: Vēsma Sandberg